Kontakt

Her finder du kontaktinformationer på

  • Menighedsledelsen (ML)
  • Kirkens præster
  • Daglig ledelse (DL)
  • Teamledere
  • Administration

Herning Bykirkes adresse er Poppelvej 3a, 7400 Herning. Med mindre andet fremgår afholdes gudstjenester og andre større arrangementer altid i kirkens lokaler.


Menighedsledelsen

Menighedsledelsen er Herning Bykirkes øverste organ og varetager det overordnede ledelsesansvar for menigheden ud fra gældende vedtægter.   
Udover vores præst, Søren Overby, som er fast medlem, vælges menighedsledelsen af frimenighedens medlemmer ved den årlige ordinære generalforsamling i marts/april.

Formand: Bjarne Carlsen 
61 77 78 33 · formand@herningbykirke.dk
(på valg i 2019)

 

Næstformand:  Christian Benner Mikkelsen
22 57 61 95 · christianbennermikkelsen@gmail.com
(på valg i 2018)

 

 

Mette Andersen
21 77 24 29 · mette-bo@ofir.dk 
(på valg i 2019)

 

 

Lone Moesgaard Poulsen
26 82 81 92 · lonemartin@email.dk
(suppleant for Berit Kruse. På valg i 2018)

Kristina Bøytler Nøhr
20 93 15 90 · kristina_rahbek@hotmail.com
(på valg i 2020)

Per Hundal
23 31 74 48 · perhundal@gmail.com
(på valg i 2020)

Suppleanter:

  • Kasper Thestrup Mørch
  • Inger Hargaard Christiansen

Har du spørgsmål, kommentarer eller ønsker noget drøftet i menighedsledelsen, så skriv til vores formand, Bjarne Carlsen.


Menighedens præster

Du er altid velkommen til at kontakte vores præster!

 

Det kan dreje sig om:

  • En tjeneste i menigheden
  • Et teologisk spørgsmål
  • Skriftemål
  • En snak om tro, tvivl, sygdom eller ensomhed
  • Forbøn eller salving i forbindelse  med sygdom

 

Drejer din henvendelse sig om:

så kontakt Søren Mejer Overby!

 

Søren Mejer Overby

  Email: soeren@herningbykirke.dk
Telefon: 42 46 58 37
Træffetid: Alle dage undtagen mandag.
Kontor: Poppelvej 3a – Kig endelig forbi!
(Ring eller skriv i forvejen, hvis du vil være sikker).
 

Christian Poulsen

 

Ulønnet hjælpepræst
Email: christian@herningbykirke.dk
Telefon: 22 35 56 41
Træffes efter aftale

 

Brian Christensen

brian-christensen
  Afløserpræst
Email: c.brian.christensen@gmail.com
Telefon: 29 43 31 37
Brian Christensen er præst i Lemvig Bykirke, og han prædiker 2-3 gange hvert halve år i Herning Bykirke.

Daglig ledelse

Menighedens daglige ledelse består af vores præster samt 2-3 frivillige.

Ledelsesteamet har ansvar for det, som angår den daglige ledelse og drift af Herning Bykirke.

Det betyder, at de

  • hjælper med at implementere menighedsledelsens beslutninger.
  • har kontakt til, koordinerer med og støtter alle vores frivillige.
  • Hver person i daglig ledelse er ansvarlig for et eller flere områder.

Søren Mejer Overby
(soeren@herningbykirke.dk – 42 46 58 37)

  • Daglig leder
  • Ansvarlig for gudstjenester
 

Christian Benner Mikkelsen
(christianbm@herningbykirke.dk – 22 57 61 95)

  • Repræsentant fra menighedsledelsen 
 

Christian Poulsen
(christian@herningbykirke.dk – 22 35 56 41)

  • Praktisk
  • Børn og unge

Inger Pedersen
(inger@herningbykirke.dk – 51 38 18 70)

  • Fællesskaber

Lisca Kjeldsen
(lisca@herningbykirke.dk – 29 45 21 78)

  • Arrangementer 

Teamledere

Alle vores tjenestegrupper/teams har en leder. Har du et spørgsmål eller vil gerne være frivillig, så kontakt dem endelig. Her finder du deres kontaktoplysninger!

 

Tjenesteteam
Teamleder
Mail
Telefon
MenighedsledelsenBjarne Carlsenbjarne.carlsen65@gmail.com61 77 78 33
Daglig LedelseSøren Mejer Overbysoeren@herningbykirke.dk42 46 58 37
ØkonomiansvarligBo Andersenmetteboandersen@yahoo.dk51 21 50 64
SekretærHelene Thusholththusholt@gmail.com29 91 33 90
KommunikationsteamRikke Skov Hundalrikke_hundal@hotmail.com22 15 63 84
HusteamKnud Nielsenannegrethe.knud@gmail.com21 85 25 74
IT-ansvarligBrian Holmbrnhlm@gmail.com26 45 15 55
ForplejningsteamVibeke Storbjerg Riisvriis@live.dk20 85 75 99
KørselsordningChristian Poulsenrandiogchr@live.dk22 35 56 41
GudstjenestelederePeter Bruunpeterbruun100@gmail.com41 13 51 50
TeknikteamJakob Byskov Lindjakoblp@gmail.com20 61 34 64
Praktisk teamJacob Kiilerich Pederseningerogjacob@mail.dk21 66 04 80
LovsangsteamKristiane Hummelmosekristianehummelmose@gmail.com29 85 99 30
VelkomstteamBirgit Nielsenj.kr@ommose.dk61 74 49 06
Oversættelse#REF!
SmågruppeansvarligClaus Clausenvibekeogclaus@icloud.com20 68 89 82
Tro & Liv#REF!
Sociale fællesskaber#REF!
EventteamLone Haahr Simmelsgaardlone.simmelsgaard@gmail.com61 33 17 80
Festteam#REF!
Undervisningsteam#REF!
FrirumPoul Martin Thorø Østerbydj_pollethoro313@hotmail.com21 43 97 47
Minikirke
BørnekirkeSara Møjbæk Bøndergaardesboendergaard@gmail.com21 83 85 36
JuniorkirkeFrans Thusholtft@mkf.dk61 28 48 76
LegestueLone Moesgaard Poulsenlonemartin@email.dk26 82 81 92

Læs mere om vores tjenestegrupper her 


Administration

Åbningstider:

Kirken er åben tirsdag – fredag kl. 9 – 14, hvor vores præst typisk er til stede. Har du brug for at komme ind i kirken på andre tidspunkter, er du velkommen til at kontakte vores husteam(her).

Kontor

Helene Thusholt er på kontoret hver fredag. 
Kontakt hende ved ændringer i adresse eller personlige oplysninger, dåbsattester og andre administrative papirer.
Har du noget du gerne vil have i menighedens kalender, er du også meget velkommen til at skrive til Helene.

Mail: kontor@herningbykirke.dk  Telefon: 29 91 33 90

Kasserer

Har du spørgsmål vedrørende økonomi, gavebrevsordning eller ønsker du at give en gave, så kontakt vores kasserer Bo Andersen 

Mail: kasserer@herningbykirke.dk


 

Tilsynsmand

Som frimenighed er vi ikke underlagt nogen biskop. Vi har i stedet valgt at få tilknyttet en åndelig vejleder og tilsynsmand igennem ELN’s (Evangelisk Luthersk Netværk) vejlederordning.

Vores vejleder er Claus Grønbæk som er præst i Københavnerkirken.Claus-groenbaek

 

Vejlederens rolle
Claus’ funktion som vejleder og tilsynsmand er at støtte og udfordre os på, at vi står fast på vores grundlag i ord og handling.  Eksempelvis i forhold til følgende:

  • Forkyndelsen af det gode budskab om Jesus og hans frelse af os.
  • Praktiseringen af det omsorgsfulde fællesskab vi er kaldet til at være.
  • Identiteten i at vi er sendt af Gud til vores verden.

I praksis betyder det, at Claus har løbende kontakt med præst, menighedsledelse og menighed.

  • Månedligt samtale med vores præst
  • Årligt møde med vores menighedsledelse
  • Årligt besøges menigheden i forbindelse med en gudstjeneste

 
Kontakt

Hvis du mener, at der er noget i Herning Bykirke, der bør påpeges, men som du ikke tør eller kan gå til præsten eller menighedsledelsen med, så er du velkommen til at kontakte Claus (42 52 87 55 eller claus@kbhkirken.dk)


Find os

Herning Bykirkes adresse er Poppelvej 3a, 7400 Herning

Parkeringp-pladser

Kirken har parkeringspladser på Poppelvej lige ved hovedindgangen. Derudover findes der flere parkeringspladser på Rønnebærvej. Herfra kan du komme ind via bagindgangen.

Kørselsordning

Har du brug for et lift til gudstjeneste eller andre arrangementer i Herning Bykirke kan du gøre brug af vores kørselsordning. 
Læs mere her

midttrafikOffentlig transport

Af offentlig transport til Poppelvej om søndagen henviser vi til Tele-taxi. Læs mere her.

Næste Gudstjeneste

okt 01

Gudstjeneste

1. oktober , 10:00 - 11:30

Kommende begivenheder

lør 30

ELN’s “Kirkeinspiration 2017” i Aarhus

30. september , 9:30 - 20:30
okt 01

Gudstjeneste

1. oktober , 10:00 - 11:30
okt 04

Legestue

4. oktober , 9:15 - 11:30